Okna w domu z rekuperacją
Dla jak najefektywniejszego działania instalacji należy zatroszczyć się o maksymalnie szczelne okna. Część z nich można zamontować bez skrzydeł (części otwieranej) co jest dużo tańsze a jednocześnie zdecydowanie poprawia ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
Podcięcia w drzwiach wewnętrznych
Zarówno w wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej są one niezbędne do prawidłowego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Jednak w przypadku rekuperacji są one szczególnie ważne. W takim domu powietrze jest w ciągłym, delikatnym ruchu. Punkty wywiewne są zlokalizowane w miejscach zapewniających ciepłe powietrze – kuchnia, łazienka czy wiatrołap. Natomiast punkty nawiewne znajdują się w pokojach. Aby powietrze swobodnie mogło przepływać pomiędzy pomieszczeniami niezbędny jest otwór wentylacyjny lub podcięcie. Szczeliny powinny wynosić 80 cm2, tzn. przy drzwiach o standardowej szerokości 80 cm będzie to podcięcie o 1 cm na całej szerokości skrzydła drzwiowego.
Elementy wyciszające
Dobrze wykonana i sprawdzona instalacji powinna być wyciszona. Jednak jeśli inwestorowi zależy na całkowitej ciszy i chce mieć pewność, że nic nie będzie słychać może poprosić naszych specjalistów o odpowiedni dobór dodatkowych elementów wyciszających takich jak np. tłumiki.
Kominek w domu z rekuperacją?
Oczywiście posiadanie kominka jest możliwe, należy tylko pamiętać by posiadał on zamkniętą komorę spalania i samodzielnie pobierał niezbędne do tego powietrze. Dlaczego? Rekuperacja to zrównoważony system – taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wyciągana.
Okap
Jego stosunkowo krótkotrwałe działanie nie odbije się negatywnie na instalacji rekuperacji. Jednak należy pamiętać by był on niezależny od instalacji rekuperacji. Ważne jest również by sam okap posiadał klapę zwrotną, która zapobiega cofaniu się powietrza.