Ile kosztuje użytkowanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła?

  1. Przeglądy serwisowe
  2. Czyszczenie instalacji rekuperacji
  3. PAMIĘTAJ! Regularna wymiana filtrów
  4. Zużycie energii elektrycznej

Przeglądy serwisowe

Serwis techniczny całego systemu rekuperacji należy wykonywać raz w roku. Jest to regularny serwis tak jak w wypadku wielu innych sprzętów domowych. Specjalista sprawdzi poprawność działania systemu rekuperacji. Zbada ilość przepływającego powietrza i sprawdzi czy nie odbiega ona od ustalonej normy. Następnie zadba o odpowiednie serwisowanie osprzętu – rekuperatora. Wymieni filtry, wyczyści wnętrze a także upewni się, że czerpnie i wyrzutnie odpowiednią funkcjonują. Przyczyni się do 100% efektywności zamontowanej instalacji rekuperacji.

Aby sprawdzić ile aktualnie kosztuje przegląd serwisowy instalacji rekuperacji skontaktuj się z doradcą KOMFOTERM

Czyszczenie instalacji rekuperacji

W zależności od zamontowanej instalacji różnią się sposoby jej czyszczenia. Przed rozpoczęciem oczyszczania instalacji rekuperacji należy wykonać inspekcję czystości kanałów, by upewnić się, że niezbędne jest jej wyczyszczenie. Jak często powinno się odbywać takie czyszczenie? Szacuje się, że należy je wykonać po 8-10 latach użytkowania systemu – w zależności od kubatury domu, okolicy oraz jakości instalacji. Niektóre elementy można wyczyścić mechanicznie, np. za pomocą ruchomych szczotek.

Regularna wymiana filtrów

Dlaczego jest ważna? To właśnie przez filtry przelatuje całe powietrze, które znajdzie lub znajdowało się w naszym domu – zużyte, wyciągane z pomieszczeń jak i czyste, które dopiero rozpoczyna swą pracę.

Co 2 miesiące powinno odbyć się SPRAWDZENIE filtrów. Jeśli filtr jest zanieczyszczony należy wymienić go na nowy – wpłynie to na jakość powietrza oraz wydajność całej instalacji rekuperacji.

Ze względu na różne rodzaje filtrów dzielimy je na 2 grupy:

  1. Filtry czerwone F7 (o wyższej klasie filtracji) – nadają się do odkurzenia i nie wymagają tak częstej wymiany jednak szybciej się brudzą ze względu na swoją większą dokładność.
  2. Filtry wykonane z tkaniny – brudzą się wolniej ale ich budowa nie pozwala na regenerację, po ubrudzeniu filtr należy wymienić na nowy.

Cena za filtry waha się od 65 zł za 2 szt. (filtry jednorazowe z tkaniny) do 280 zł za komplet filtrów wielorazowych klasy G4/F7. 

Zużycie energii elektrycznej

Centrala wentylacyjna jest zasilana prądem. Pracują w niej dwa wentylatory. Od ich mocy i jakości zależeć będzie poziom konsumpcji energii elektrycznej. W rekuperatorze AERISnext maksymalna wartość poboru prądu przez wentylatory wynosi 180 W. Przy średniej mocy, z jaką pracuje urządzenie, koszt dobowej pracy urządzenia wynosi około 30 groszy.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter