Jakie są korzyści posiadania rekuperacji

Rekuperacja- Korzyści dla Ciebie

Czy wiedziałeś że?

Budynki w obecnej technologii bez rekuperacji często mają gorszą wentylacje niż kiedyś

Obecnie stosowane technologie takie jak, gruba izolacja styropianem ścian, dobrze dopasowane drzwi i okna wyposażone w uszczelki, szczelne pomieszczenia bardzo dobrze wpływają na poprawę izolacyjności i ograniczeniu strat ciepła zimą. Jednak takie działanie powoduje zaburzenia w wymianie powietrza w budynku bowiem powietrze nie ma drogi którą by mogło do nas docierać. Efektem jest budynek-termos a wentylacja tradycyjna jest bezradna i nieskuteczna.

  1. Korzyść 1- niższe koszty ogrzewania budynku

Stosując rekuperację możesz wiele oszczędzić na ogrzewaniu swojego domu. Projekty ogrzewania oraz doświadczenie związane z ogrzewaniem bazują w znamienitej większości na wiadomościach dotyczących budynków z wentylacją grawitacyjną.

Jeśli budynek nie posiada rekuperacji z pewnością posiada wentylacje grawitacyjną.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze docierające do wewnątrz budynku posiada dokładnie taką temperaturę jaka panuje na zewnątrz. W przypadku gdy temperatura na zewnątrz jest niska ,nasz układ centralnego ogrzewania zmuszony jest do ogrzania tego powietrza do temperatury pokojowej co wiąże się z dużymi kosztami. Koszty na ogrzanie powietrza docierającego z zewnątrz sięgają nawet 60% całkowitych wydatków poniesionych na ogrzewanie domu. Reszta to koszty związane z przenikaniem ciepła przez ściany, dach, okna, drzwi i podłogę.

Sprawność wymienników ciepła w proponowanych przez nas rekuperatorach to co najmniej 90%. Oznacza to że dzięki zastosowaniu rekuperacji możesz zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie budynku!

  1. Korzyść 2- niższe koszty budowy domu.

Stosując rekuperację możesz ograniczyć wydatki na inne elementy budynku które są niezbędne tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

  1. Posiadając rekuperację nie potrzebujesz wentylacji grawitacyjnej ponieważ to rekuperacja zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w Twoim domu. Jeśli pomyślisz o rekuperacji odpowiednio wcześnie nie będziesz musiał budować kominów wentylacyjnych, nie będziesz musiał wylewać ław fundamentowych pod ich budowę. To nie tylko oszczędność w zakupie materiału i wymurowaniu kominów. Również konstrukcja dachu ,jego budowa, uszczelnienie są tańsze gdy nie budujesz kominów wentylacyjnych. Nie będziesz musiał również zabierać miejsca na budowę komina.
  2. Brak konieczności ogrzewania powietrza zewnętrznego powoduje niższe zapotrzebowanie na moc cieplną centralnego ogrzewania. Dla przykładu stosując pompę ciepła z rekuperacją możesz zastosować pompę o mniejszej mocy co powoduje oszczędność na samym instalacji ogrzewania nawet o 15 000 zł.
  3. Czy musiałeś kiedyś uchylać okna celem przewietrzenia pomieszczeń? Teraz stosując rekuperację nie będziesz musiał tego robić. Rekuperacja zapewnia dużo większą i kontrolowaną wymianę powietrza w efekcie czego powietrze w Twoim domu zawsze będzie świeże i czyste. Okna wyposażone w możliwość uchylania są droższe w produkcji. Mając rekuperację nie musisz płacić za system uchylanych okien.
  1. Korzyść 3- zdrowie
  1. W proponowanych przez nas rozwiązaniach rekuperatory wyposażone są w filtry powietrza o wysokiej klasie filtracji. Filtry mają za zadanie wychwytywać z powietrza zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu i zanieczyszczeń jakie bytują w powietrzu. Dzięki temu do twojego mieszkania trafi powietrze o wysokiej klasy świeżości i jeszcze czystsze niż na zewnątrz. Jeśli jesteś uczulony na kurz czy roztocza z pewnością korzystając z rekuperacji będzie ich o wiele mniej.
  2. Dobrze zaprojektowany i zamontowany układ rekuperacji wymieni powietrze w należytych ,ściśle określonych proporcjach. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma takich możliwości. Ilość powietrza wymienianego w pomieszczeniu za pomocą wentylacji grawitacyjnej jest zależna od wielu niezależnych od nas czynników i jest zmienna w czasie. Przez dużą część roku nie pracuje w ogóle bądź pracuje niewłaściwie. Niewłaściwa praca wentylacji negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wysokie stężenie dwutlenku węgla który wydychamy ,nieświeże powietrze powoduje bóle głowy. Ponadto osłabienie w wielu wypadkach są spowodowane niewłaściwą wentylacją.
  3. Czy przeszkadzały Ci kiedyś muchy/komary w Twoim domu? Ich obecność jest ściśle związana z koniecznością przewietrzania i wentylacją grawitacyjną. Ponieważ stosując rekuperację nie będziesz już musiał otwierać okien by mieć świeże powietrze, jednocześnie odetniesz drogę muchom komarom i innym insektom do Twojego domu.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter