Jakie są korzyści posiadania rekuperacji

Instalacja rekuperacji – Korzyści

 

 

 

Czy wiedziałeś, że…

Budynki w obecnej technologii bez systemu rekuperacji często mają gorszą wentylacje niż kiedyś?

 

Obecnie stosowane technologie takie jak, wysokiej klasy izolacja w postaci styropianu/piany PUR/wełny, dobrze dopasowane drzwi i okna wyposażone w uszczelki, szczelne pomieszczenia bardzo dobrze wpływają na poprawę izolacyjności i ograniczeniu strat ciepła zimą. Jednak takie działanie powoduje znaczne ograniczenie przepływu powietrza a więc i jego wymianie na świeże pochodzące z zewnątrz. Świeże powietrze nie ma drogi którą by mogło do nas docierać. Efektem jest budynek-termos a wentylacja tradycyjna jest bezradna i nieskuteczna.

 

 

Korzyść 1- niższe koszty ogrzewania budynku

 

Stosując instalację rekuperacji zapłacisz niższe rachunki za ogrzewanie budynku, nawet o 50%. Jak to możliwe?

Sercem centrali wentylacyjnej potocznie zwanej rekuperatorem jest wymiennik ciepła. Odpowiada on za odebranie energii cieplnej z zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz budynku i przekazanie go do powietrza świeżego nawiewanego do pomieszczeń. Zimą powietrze usuwane z budynku posiada temperaturę około 21 stopni natomiast powietrze świeże np. -5 stopni. Odzysk ciepła przekłada się na dużą różnicę w kosztach ogrzewania budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej to zadaniem centralnego ogrzewania jest ogrzanie zimnego powietrza wpływającego do domu a to kosztuje, ile? Nawet 60% całkowitych kosztów związanych z ogrzaniem budynku to ogrzanie powietrza które w następnej kolejności wylatuje przez komin!

Sprawność wymienników ciepła w proponowanych przez nas rekuperatorach to co najmniej 90%. Oznacza to że dzięki zastosowaniu rekuperacji możesz zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie budynku!

 

Korzyść 2- powietrze bez smogu i innych zanieczyszczeń

 

W proponowanych przez nas rozwiązaniach rekuperatory wyposażone są w filtry powietrza o wysokiej klasie filtracji. Filtry mają za zadanie wychwytywać z powietrza zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu i zanieczyszczeń jakie bytują w powietrzu. Dzięki temu do twojego mieszkania trafi powietrze o wysokiej klasy świeżości i jeszcze czystsze niż na zewnątrz. Jeśli jesteś uczulony na kurz czy roztocza z pewnością korzystając z rekuperacji będzie ich o wiele mniej.

 

Korzyść 3- zawsze świeże powietrze

 

Prawidłowy montaż rekuperacji zapewni wymianę powietrza w należytych ,ściśle określonych proporcjach. Z budynku usuwane jest powietrze zużyte, czyli powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla, roztoczy, bakterii i wirusów. Powietrze wymieniane jest na to świeże pochodzące z zewnątrz. Odczuwalny efekt można porównać do tego gdybyśmy byli cały czas na spacerze. Jest to związane z dotlenieniem organizmu. Instalacja rekuperacji zapewnia zawartość tlenu w powietrzu w domu taką jak jest w powietrzu na zewnątrz budynku przy zamkniętych oknach. W pomieszczeniach w których zastosowano rekuperację nigdy nie poczujesz duszności, nieprzyjemnych zapachów a odpowiednia ilość tlenu w powietrzu wpłynie na wysypianie się i lepsze samopoczucie.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma takich możliwości. Ilość powietrza wymienianego w pomieszczeniu za pomocą wentylacji grawitacyjnej jest zależna od wielu niezależnych od nas czynników i jest zmienna w czasie. Przez dużą część roku nie pracuje w ogóle bądź pracuje niewłaściwie. Niewłaściwa praca wentylacji negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wysokie stężenie dwutlenku węgla który wydychamy ,nieświeże powietrze powoduje bóle głowy. Ponadto osłabienie w wielu wypadkach są spowodowane niewłaściwą wentylacją.

 

Korzyść 4 – Brak much i komarów

 

Czy przeszkadzały Ci kiedyś muchy/komary w Twoim domu? Ich obecność jest ściśle związana z koniecznością przewietrzania i wentylacją grawitacyjną. Ponieważ stosując system rekuperacji nie będziesz już musiał otwierać okien by mieć świeże powietrze, jednocześnie odetniesz drogę muchom komarom i innym insektom do Twojego domu.

 

 

Korzyść 5 – niższe koszty budowy domu

 

Stosując rekuperację możesz ograniczyć wydatki na inne elementy budynku które są niezbędne tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

 

Posiadając rekuperację nie potrzebujesz wentylacji grawitacyjnej ponieważ to rekuperator zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w Twoim domu. Jeśli pomyślisz o rekuperacji odpowiednio wcześnie nie będziesz musiał budować kominów wentylacyjnych, nie będziesz musiał wylewać ław fundamentowych pod ich budowę. To nie tylko oszczędność w zakupie materiału i wymurowaniu kominów. Również konstrukcja dachu ,jego budowa, uszczelnienie są tańsze gdy nie budujesz kominów wentylacyjnych. Nie będziesz musiał również zabierać miejsca na budowę komina.

Brak konieczności ogrzewania powietrza zewnętrznego powoduje niższe zapotrzebowanie na moc cieplną centralnego ogrzewania.

Czy musiałeś kiedyś uchylać okna celem przewietrzenia pomieszczeń? Teraz montując rekuperację nie będziesz musiał tego robić. Instalacja Rekuperacji zapewnia dużo większą i kontrolowaną wymianę powietrza w efekcie czego powietrze w Twoim domu zawsze będzie świeże i czyste. Okna wyposażone w możliwość uchylania są droższe w produkcji. Mając rekuperację nie musisz płacić za system uchylanych okien.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter