Kilka popularnych błędów w wentylacji mechanicznej cz. 1

Wykonanie odpowiedniej instalacji rekuperacji nie należy do najprostszych zadań. Wymagany jest odpowiedni projekt, wysokiej jakości materiały, konkretne obliczenia i dobór odpowiedniej mocy rekuperatora.

Dlaczego instalacja może nie być w pełni efektywna? Jakie błędy spotyka się najczęściej?

  1. Za niska moc rekuperatora

Niestety wiele firm próbuje zachęcić inwestora do obniżenia kosztów instalacji poprzez wybór mniejszego i mniej wydajnego rekuperatora. Dlaczego powinniśmy na to szczególnie uważać? Zbyt mała moc rekuperatora negatywnie odbije się na jego wydajności i komforcie użytkowania. Ciągła praca na wysokich obrotach powoduje zbędnych hałas i zwiększa zużycie energii a także całej instalacji. Aby odpowiednio dobrać moc rekuperatora należy dokonać szczegółowych obliczeń – poznać rzeczywiste potrzeby każdego projektu.

  1. Wykonywanie montażu „na oko”

Aby zamontować odpowiedni system rekuperacji należy przygotować projekt, obliczyć zapotrzebowanie na świeże powietrze i określić wydajność instalacji. Nie obędzie się tu bez inżyniera, który będzie miał nad tym pieczę nie tylko na samym początku ale również w trakcie wykonywania montażu. Projekt musi być indywidualny – dostosowany do każdego budynku ale też potrzeb inwestora.

  1. Nieszczelne okna w budynku z rekuperacją

Rekuperator i cała instalacja w pełni odpowiadają za wentylację w domu. Najwyższa wydajność będzie możliwa tylko przy szczelnych oknach! Poza tym należy zrezygnować z nawiewników, które niepotrzebnie naraziłyby inwestora na straty ciepła a co za tym idzie i finansowe.

  1. Instalacja rekuperatora w pomieszczeniach z aktywną wentylacją grawitacyjną.

Zgodnie z polskim prawem budowlanym i dobrem konsumenta w domu wyposażonym w rekuperator oraz wentylację grawitacyjną należy zaślepić kominy wentylacyjne. Jeśli pomysł na rekuperacją pojawił się przed budową można oszczędzić na budowaniu kominów lub źródeł ciepła.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter