Kilka popularnych błędów w wentylacji mechanicznej cz. 2

W pierwszej części wymieniliśmy 4 podstawowe błędy w montażu wentylacji mechanicznej zwanej rekuperacją. Tym razem powiemy o 4 innych, bardzo częstych, błędach.

  1. Brak otworów lub podcięć wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych

Aby było możliwe wykorzystanie w pełni możliwości rekuperacji niezbędne są podcięcia między dolna krawędzią skrzydeł drzwiowych a podłogą. Optymalny przekrój szczeliny to co najmniej 80 cm2. Jednak w każdym domu jest kilka pomieszczeń, które powinny mieć zapewnioną lepszą wentylacja, rzędu 200 cm2, np. kuchnia, łazienka czy WC.

  1. Nieszczelna izolacja kanałów wentylacyjnych

Tu problem pojawia się już na etapie montażu. Instalacje wentylacji należy izolować na całej jej długości. Pomoże to w utrzymaniu wysokiej wydajności całego systemu oraz zapobiegnie wielu problemom.

  1. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu z rekuperatorem

Minimalna temperatura takiego pomieszczenia powinna wynosić minimum 8oC. Dlaczego? Bo tylko wtedy można osiągnąć maksymalny odzysk ciepła i zapewnić jak najoszczędniejszą pracę całej instalacji. Rekuperator najczęściej jest montowany na dolne kondygnacji budynku, choć istnieje też możliwość instalacji na nieużytkowym poddaszu (wymaga to jednak odpowiedniej izolacji).

  1. Zabudowa uniemożliwiająca dostęp do rekuperatora i instalacji wentylacji mechanicznej.

Niezbędny jest swobodny dostęp zarówno do centrali rekuperacji jak i do anemostatów. Związane jest to z okresową kontrolą centrali (raz w doku) oraz wymianą zużytych filtrów.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter