Montaż instalacji rekuperacji – krok po kroku

Instalacja rekuperacji to połączona ze sobą siatka kanałów wentylacyjnych, którymi będzie transportowane powietrze. Kanały te dzielimy na dwa rodzaje.

  1. Kanały nawiewne – mają za zadanie nawiewać powietrze do czystych pomieszczeń jak sypialnie, pokój dziecka lub salon
  2. Kanały wywiewne – mają za zadanie wywiać ciepłe powietrze w celu oszczędności i odzyskiwania ciepła, są one montowane np. w kuchni, łazience czy toalecie oraz na zewnątrz budynku.

Oczywiście w każdym z tych kanałów powietrze biegnie w przeciwnym kierunku. Za odpowiednią pracę systemu rekuperacji są odpowiedzialne wentylatory rekuperatora.

W systemie rekuperacji wietrzone jest każde pomieszczenie – niezależnie od tego, czy zamontowano w nim punkty nawiewne lub wywiewne.

Wyznaczanie przebiegu kanałów klimatyzacji

Celem wyznaczenia optymalnego przebiegu kanałów wentylacyjnych jest cicha i efektywna praca całej instalacji.

Ma ona za zadanie dotarcie do każdego wyznaczonego w projekcie pomieszczenia i zapewnienie w nim optymalnej temperatury oraz jak najwyższej jakości powietrza. Celem inżyniera jest również takie zaprojektowanie przebiegu kanałów, by była ona jak najmniej widoczna dla użytkownik

Dobór odpowiedniego rekuperatora

Aby cały system wentylacji mechanicznej działał jak najlepiej ważny jest dobór odpowiedniego rekuperatora. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ilość powietrza potrzebnego w danym budynku. Na tej podstawie dobiera się moc i określa wydajność centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła – rekuperatora. UWAGA! Jeśli rekuperator jest za słaby klient nie odczuje pełnego komfortu a cały system będzie pracował za głośno.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter