Rekuperacja – regulacja instalacji ostatnim kluczowym elementem

Prawidłowo zaprojektowany system rekuperacji, odpowiednio dobrany rekuperator, dobrze zamontowana instalacja rekuperacji nie zapewni zakładanego efektu! Ostatnim a zarazem kluczowym elementem montażu rekuperacji jest regulacja przepływów powietrza na poszczególnych nawiewnikach oraz wywiewnikach.

Dlaczego to takie ważne?

Musimy pamiętać, że to właśnie wentylacja mechaniczna w dużej mierze odpowiada bezpośrednio za jakość powietrza w naszym otoczeniu, a pośrednio za stan zdrowia i samopoczucie.

Powietrze płynące w kanałach wentylacji mechanicznej dociera do punktów nawiewnych i wywiewnych w ilości uzależnionej od oporów hydralulicznych instalacji. Im dłuższe kanały, im więcej kolan i łuków tym opór stawiany przepływającemu powietrzu jest większy. Powietrze zawsze popłynie w większej ilości tam gdzie opory są mniejsze, najczęściej w innej ilości niż ta która została zaprojektowana.

Konsekwencją nie kontrolowanego przepływu powietrza są:

  • – nadmierne prędkości powietrza przepływającego kanałami o małych oporach hydraulicznych co powoduje hałas.
  • – niedostateczna ilość świeżego powietrza w niektórych pomieszczeniach

Aby zapewnić projektowaną ilość świeżego powietrza w poszczególnych pomieszczeniach niezbędne jest przeprowadzenie równoważenia oporów hydraulicznych. Firma zakładająca rekuperacje powinna posiadać odpowiednie urządzenie do regulacji i pomiarów wydajności na każdym nawiewniku i wywiewniku.

Standardem firmy KOMFOTERM jest regulacja i pomiar kończący każdy montaż rekuperacji.

 

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter