Rekuperator to potoczna nazwa centrali wentylacyjnej. Rekuperator stanowi serce instalacji rekuperacji.

Centrala rekuperacyjna wyposażona jest w wentylatory służące do nawiewu świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz do pomieszczeń, oraz wywiewu powietrza zużytego .
Kluczowym elementem w który wyposażony jest rekuperator to wymiennik ciepła. Wymiennik ciepła ma za zadanie odzyskać ciepło zgromadzone w powietrzu wywiewanym i przekazać je do powietrza nawiewanego. Montujemy rekuperatory wyposażone w wymienniki ciepła o sprawności około 95% . Oznacza to że w warunkach zimowych powietrze wywiewane o temperaturze 21 stopni jest w stanie podgrzać powietrze pochodzące z zewnątrz o temperaturze -10 stopni do temperatury około 19 stopni Celsjusza. Dzieje się to przy minimalnym zużyciu prądu pobieranego przez .Efektem jest oszczędność na ogrzewaniu budynku. Koszt ogrzania budynku bez rekuperacji w skali roku to nawet 50% wydanych pieniędzy na ogrzewanie powietrza zimnego napływającego poprzez wentylacje grawitacyjną.
Kolejnym elementem rekuperatora są filtry powietrza. Dzięki ich zastosowaniu w wentylacji mechanicznej domowej powietrze jest czyste a co więcej chronią one kanały wentylacyjne oraz samą centralę przed zanieczyszczeniami.
Ponadto rekuperator składa się z:
-automatyki sterującej, dzięki której dokładnie dostosowuje się wentylację do potrzeb mieszkańców, ograniczając jednocześnie potrzebę ingerencji użytkowników,
-obudowy, gwarantującej solidność wykonania i odpowiednią izolację akustyczną oraz cieplną
-podzespołów, wspomagających jego pracę np. by pass, nagrzewnica, system antyzamrożeniowy.