Rekuperacja

 

 

KOMFOTERM -oferujemy profesjonalne systemy oparte o renomowane centrale rekuperacyjne o wysokim odzysku ciepła. Gwarantujemy najlepsze standardy wykonania instalacji.Ścisła współpraca z producentami central jak i systemów kanałów do rekuperacji pozwalają nam zapewnić konkurencyjne ceny. Napisz do nas i dowiedz się więcej

Rekuperacja – Czym jest i jak działa?

Rekuperacja jest to układ wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, którego sercem jest centrala wentylacyjna zwana potocznie rekuperatorem. Zadaniem rekuperacji jest wymiana powietrza zużytego (wilgotnego, nasyconego dwutlenkiem węgla, zawierającego nieprzyjemne zapachy) na powietrze świeże pochodzące z zewnątrz budynku. Ponadto centrala rekuperacyjna zapewnia oczyszczenie powietrza z wszelkich pyłów oraz poddaje je obróbce termicznej dzięki czemu możesz się cieszyć świeżym, czystym powietrzem o odpowiedniej temperaturze. Układ kanałów wentylacyjnych zapewnia rozprowadzenie powietrza we właściwej ilości do poszczególnych pomieszczeń w twoim domu. Z kolei kanały wyciągowe odprowadzą powietrze zużyte na zewnątrz budynku.

Film prezentujący wykorzystywane przez nas materiały do budowy instalacji rekuperacji 

Rekuperacja – Korzyści dla Ciebie

Czy wiedziałeś, że?

Budynki w obecnej technologii bez rekuperacji często mają gorszą wentylacje niż kiedyś

Obecnie stosowane technologie takie jak, gruba izolacja styropianem ścian, dobrze dopasowane drzwi i okna wyposażone w uszczelki, szczelne pomieszczenia bardzo dobrze wpływają na poprawę izolacyjności i ograniczeniu strat ciepła zimą. Jednak takie działanie powoduje zaburzenia w wymianie powietrza w budynku bowiem powietrze nie ma drogi którą by mogło do nas docierać. Efektem jest budynek-termos a wentylacja tradycyjna jest bezradna i nieskuteczna.

 

Korzyść 1- niższe koszty ogrzewania budynku
Stosując rekuperację możesz wiele oszczędzić na ogrzewaniu swojego domu. Projekty ogrzewania oraz doświadczenie związane z ogrzewaniem bazują w znamienitej większości na wiadomościach dotyczących budynków z wentylacją grawitacyjną.

Jeśli budynek nie posiada rekuperacji z pewnością posiada wentylacje grawitacyjną.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze docierające do wewnątrz budynku posiada dokładnie taką temperaturę jaka panuje na zewnątrz. W przypadku gdy temperatura na zewnątrz jest niska ,nasz układ centralnego ogrzewania zmuszony jest do ogrzania tego powietrza do temperatury pokojowej co wiąże się z dużymi kosztami. Koszty na ogrzanie powietrza docierającego z zewnątrz sięgają nawet 60% całkowitych wydatków poniesionych na ogrzewanie domu. Reszta to koszty związane z przenikaniem ciepła przez ściany, dach, okna, drzwi i podłogę.

Sprawność wymienników ciepła w proponowanych przez nas rekuperatorach to co najmniej 90%. Oznacza to że dzięki zastosowaniu rekuperacji możesz zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie budynku!

Korzyść 2- niższe koszty budowy domu.
Stosując rekuperację możesz ograniczyć wydatki na inne elementy budynku które są niezbędne tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Posiadając rekuperację nie potrzebujesz wentylacji grawitacyjnej ponieważ to rekuperacja zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w Twoim domu. Jeśli pomyślisz o rekuperacji odpowiednio wcześnie nie będziesz musiał budować kominów wentylacyjnych, nie będziesz musiał wylewać ław fundamentowych pod ich budowę. To nie tylko oszczędność w zakupie materiału i wymurowaniu kominów. Również konstrukcja dachu ,jego budowa, uszczelnienie są tańsze gdy nie budujesz kominów wentylacyjnych. Nie będziesz musiał również zabierać miejsca na budowę komina.
Brak konieczności ogrzewania powietrza zewnętrznego powoduje niższe zapotrzebowanie na moc cieplną centralnego ogrzewania. Dla przykładu stosując pompę ciepła z rekuperacją możesz zastosować pompę o mniejszej mocy co powoduje oszczędność na samym instalacji ogrzewania nawet o 15 000 zł.
Czy musiałeś kiedyś uchylać okna celem przewietrzenia pomieszczeń? Teraz stosując rekuperację nie będziesz musiał tego robić. Rekuperacja zapewnia dużo większą i kontrolowaną wymianę powietrza w efekcie czego powietrze w Twoim domu zawsze będzie świeże i czyste. Okna wyposażone w możliwość uchylania są droższe w produkcji. Mając rekuperację nie musisz płacić za system uchylanych okien.


Korzyść 3- zdrowie
W proponowanych przez nas rozwiązaniach rekuperatory wyposażone są w filtry powietrza o wysokiej klasie filtracji. Filtry mają za zadanie wychwytywać z powietrza zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu i zanieczyszczeń jakie bytują w powietrzu. Dzięki temu do twojego mieszkania trafi powietrze o wysokiej klasy świeżości i jeszcze czystsze niż na zewnątrz. Jeśli jesteś uczulony na kurz czy roztocza z pewnością korzystając z rekuperacji będzie ich o wiele mniej.
Dobrze zaprojektowany i zamontowany układ rekuperacji wymieni powietrze w należytych ,ściśle określonych proporcjach. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma takich możliwości. Ilość powietrza wymienianego w pomieszczeniu za pomocą wentylacji grawitacyjnej jest zależna od wielu niezależnych od nas czynników i jest zmienna w czasie. Przez dużą część roku nie pracuje w ogóle bądź pracuje niewłaściwie. Niewłaściwa praca wentylacji negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wysokie stężenie dwutlenku węgla który wydychamy ,nieświeże powietrze powoduje bóle głowy. Ponadto osłabienie w wielu wypadkach są spowodowane niewłaściwą wentylacją.
Czy przeszkadzały Ci kiedyś muchy/komary w Twoim domu? Ich obecność jest ściśle związana z koniecznością przewietrzania i wentylacją grawitacyjną. Ponieważ stosując rekuperację nie będziesz już musiał otwierać okien by mieć świeże powietrze, jednocześnie odetniesz drogę muchom komarom i innym insektom do Twojego domu.

 

Rekuperator – co wyróżnia to urządzenie?

Wymiennik ciepła

Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Zadaniem wymiennika jest odebranie ciepła od powietrza które usuwane jest na zewnątrz budynku i przekazanie go do powietrza świeżego dostarczanego do pomieszczeń. Dzięki temu procesowi, w okresie zimowym chłodne powietrze pochodzące z zewnątrz zostaje automatycznie ogrzane i waśnie w takiej postaci trafia do pomieszczeń. W okresie letnim proces zachodzi w odwrotną stronę czego efektem jest schłodzenie gorącego powietrza z zewnątrz przez powietrze usuwane z pomieszczeń.

Filtry powietrza

Kolejnym elementem wyróżniającym rekuperację jest zastosowanie filtrów powietrza w rekuperatorze. Dzięki zastosowaniu filtrów powietrze nawiewane posiada wysoką klasę czystości. Filtry wyłapują z powietrza kurz oraz zanieczyszczenia które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Ponadto filtry chronią wymiennik ciepła przed zanieczyszczeniem oraz dostaniem się go do kanałów nawiewnych.

Wentylatory

Zapewniają one odpowiedni przepływ powietrza w układzie rekuperacji. Stosowane przez naszą firmę rekuperatory posiadają ciche, wysokosprawne wentylatory. Energooszczędne wentylatory o niskim zużyciu prądu generują minimalne koszty związane z pracą wentylacji.

Odpowiednia automatyka, czujniki

W proponowanych przez nas rozwiązaniach rekuperatory wyposażone są czujniki stale monitorujące pracę rekuperatora oraz parametry powietrza. Służą one optymalizacji pracy oraz definiują poprawne działanie wymiany powietrza. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki możesz mieć wpływ na działanie rekuperacji oraz w prosty sposób sterować pracą całego układu.

 

Rekuperator – ile mnie będzie kosztował prąd?

Proponowane przez nas rekuperatory to wysokowydajne urządzenia posiadające sprawność odzysku ciepła nawet powyżej 95% przy relatywnie niskim zużyciu prądu.

Często wykorzystywany pierwszy bieg rekuperatora to zużycie prądu na poziomie 25 W. Przeliczmy ile zapłacimy za prąd w cyklu rocznym przy założeniu ciągłej pracy rekuperatora.

25 W x 24 godziny x 365 dni= 219 000 Wh = 219kWh

219 kWh x 0,55 zł/kWh = 120,45 zł na rok

 

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – porównanie działania

Wentylacje grawitacyjną mają za zadanie zapewnić kominy wentylacyjne wyprowadzające powietrze z mieszkania na zewnątrz budynku co ma zapewnić wymianę powietrza w domu. Jak w praktyce naprawdę to wygląda?

Powietrze cieplejsze jednocześnie lżejsze unosi się do góry ( tak samo latają balony, powietrze wewnątrz zostaje podgrzane dzięki czemu balon jest lżejszy od otaczającego powietrza i unosi się do góry).

Zatem zimą powietrze które ogrzewamy poprzez grzejniki czy ogrzewanie podłogowe wylatuje nam przez kominy na zewnątrz budynku ponieważ jest lżejsze od powietrza zewnętrznego. W takim wypadku w pomieszczeniach na skutek opuszczania powietrza tworzy się podciśnienie. Na skutek podciśnienia wszelkimi nieszczelnościami napływa do naszego mieszkania zimowe powietrze rekompensujące ubytek powietrza ciepłego. Im zimniej na zewnątrz tym większa intensywność wywiewania ciepłego powietrza na zewnątrz. Napływające zimne powietrze musimy ogrzać na co wydajemy pieniądze i tak całą zimę bez przerw. To nawet 60% całkowitych kosztów związanych z ogrzewaniem domu w skali roku.

Co się stanie kiedy lotnik nie podgrzeje powietrza w balonie?

Wentylacja grawitacyjna działa tylko kiedy wewnątrz budynku powietrze jest cieplejsze od tego na zewnątrz. Wiosną i jesienią kiedy temperatura wewnątrz budynku i na zewnątrz są do siebie zbliżone wentylacja grawitacyjna nie działa w ogóle!

Co Latem?

Latem możemy rozpatrywać dwa przypadki.

Pierwszy przypadek wówczas gdy temperatura wewnątrz jest zbliżona do tej zewnętrznej wówczas wentylacja grawitacyjna nie działa.

Drugi przypadek gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa od tej wewnątrz mieszkania co występuje częściej. W tym wypadku to cieplejsze powietrze zewnętrzne jest lżejsze od tego które mamy w środku. Gorące powietrze napływa wówczas kominami wentylacyjnymi do środka jeszcze bardziej podnosząc temperaturę wewnątrz. W pomieszczeniach na skutek napływu gorącego powietrza tworzy się nadciśnienie wypychając cenne latem chłodniejsze powietrze na zewnątrz.

podsumuwując latem wentylacja grawitacyjna działa odwrotnie wpychając nam gorące powietrze do domu.

Działanie wentylacji uzależnione jest od jeszcze jednego kluczowego elementu- nieszczelności. Obecnie budowane domy to domy termosy. Domy dobrze zaizolowane termicznie, ze szczelnymi oknami, drzwiami i ścianami przynoszą bardzo pozytywne skutki dla energooszczędności ,jednak skutecznie hamują działanie wentylacji grawitacyjnej jeśli takowa by wystąpiła pod warunkiem powyżej wymienionych przypadkach. Wentylacja grawitacyjna działa pod kolejnym warunkiem- zamontowania w oknach nawiewników.

W przeważającej części roku wentylacja grawitacyjna nie działa w ogóle bądź działa nieprawidłowo

Właśnie dlatego kiedy się nadarzy dobra sposobność uchylasz okna i dopiero wówczas czujesz świeże powietrze.

Świerze powietrze czym jest i dlaczego jest ono ważne dla Twojego zdrowia?

Człowiek oddychając pobiera tlen z powietrza oddając do otoczenia dwutlenek węgla. W przypadku braku odpowiedniej wymiany powietrza procentowy udział tlenu w powietrzu spada, natomiast rośnie udział dwutlenku węgla. Zwiększony udział dwutlenku węgla ma negatywny wpływ na nasze zdrowie:

  • pojawiają się bóle głowy
  • zwiększa się częstotliwość oddychania
  • czujemy duszności
  • budzimy się nie wypoczęci
  • obniżona sprawność umysłu
  • czujemy senność

Z każdą godziną człowiek potrzebuje około 30 m3 świeżego powietrza aby normalnie funkcjonować.

Spytaj o bezpłatną wycene!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter